Tare thur lavde për Inzaghin dhe Guardiolan

  • A.P /
  • 25 February 2024 - 10:53
Tare thur lavde për Inzaghin dhe Guardiolan

Igli Tare foli për Simone Inzaghin dhe Pep Guardiolan, duke këmbëngulur se “gjithmonë mund të ndjeni diçka të veçantë” për të dy që do t’i bënte ata trajnerë të mëdhenj në Inter dhe Manchester City respektivisht.

Ish-drejtori sportiv Lazios bëri punë të mirë së bashku me Inzaghin, kur ai ishte trajner te ky klub.

“Kur Simone ishte lojtar, tashmë mund të ndjeje diçka të veçantë, dhe e njëjta gjë mund të thuhet për Guardiolan. Ata thjesht kishin atë diçka të vogël shtesë”, tha Tare për “Radio Deejay”.

“Simone mund të duket e qetë dhe e lumtur, por është një maskim. Në realitet, ai është një mendimtar shumë i thellë dhe i fokusuar në çdo detaj të vogël, nga minuta e parë deri në fund të ditës së tij të punës. Ai gjithashtu ka diçka më shumë se trajnerët e tjerë në mënyrën se si arrin të krijojë një raport me ekipin dhe me lojtarët individualë”, shtoi ai.

Dyshja u përballën në finalen e Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, dhe pavarësisht dallimeve të mëdha në buxhet, Interi u mund vetëm minimalisht nga Manchester City i Guardiolas.

“Tabela e thotë mjaft qartë se Interi është skuadra më e fortë në Serie A”, shtoi ish-sulmuesi shqiptar.

“Juventusi është në vendin e dytë, por prisja më shumë prej tyre, duke pasur parasysh se ata nuk janë të hutuar nga konkurrenca evropiane. Ata mbeten një skuadër e fortë, ashtu si Milani. Do të them se ajo që po bën Bologna është një surprizë e mrekullueshme, me të vërtetë është një kënaqësi për t’u parë”, deklaroi Igli Tare.


(Kosova Sot Online)