Jose Mourinho zgjedh katër favoritët e tij për të fituar Euro 2024

  • S.A /
  • 07 June 2024 - 11:13
Jose Mourinho zgjedh katër favoritët e tij për të fituar Euro 2024

Trajneri portugez, Jose Mourinho ka emëruar katër favoritët e tij për të fituar Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, transmeton "Kosova Sot Online".

Me fillimin e Kampionatit Evropian më vonë këtë muaj në Gjermani, Mourinho foli për shanset e Anglisë për të fituar trofeun e parë të madh ndërkombëtar që nga viti 1966.

Tre Luanët janë ndër favoritët për të fituar Euro 2024 dhe Mourinho ka këmbëngulur se etiketa është e justifikuar, ndërsa shtoi se pret që Portugalia, Franca dhe Spanja të sfidojnë gjithashtu për trofeun.

Lexo po ashtuParashikim nga superkompjuteri Opta: Kush do të shpallet kampion i Euro 2024?

Ai shtoi se do të befasohej nëse Italia do të mbronte trofeun e fituar të kampionatit evropian dhe veçanërisht zgjodhi të mos përmendte shanset e Gjermanisë.

“Nuk dua të jem mosrespektues për gjeneratat e mëparshme që kishim, por për sa i përket thellësisë dhe cilësisë së skuadrës, ne ndoshta tani jemi më të mirët që kemi qenë ndonjëherë dhe Portugalia mund të vazhdojë të fitojë atë”, ka thënë fillimisht Mourinho për Goal, duke diskutuar shanset e Portugalisë.

“Ka të bëjë me besimin, vetëbesimin se ata mund të mundin këdo. Nuk dua të them se Portugalia është skuadra më e mirë, por Spanja, Franca, Anglia, Gjermania nuk janë më të mira”.

“Problemi më i mirë për një trajner është të zgjedhë se me kë do të luajë, sepse ka dy mbrojtës të mëdhenj të djathtë, dy të majtë të mëdhenj, dy mesfushorë të mëdhenj pozicionalë – dhe unë them vetëm dy sepse ka një skuadër prej 23 lojtarësh, por atje janë më shumë”.

“Nëse ka një befasi, do të habitem! Franca dhe Gjermania gjithmonë bëjnë mirë, Portugalia dhe Anglia janë më të mira se kurrë. Këto katër skuadra i shoh favorite”.

“Nuk jam i sigurt për Spanjën, por futbolli që ata luajnë dhe lojtarët që kanë janë të cilësisë më të lartë. Italia apo Belgjika do të ishte një befasi”, përfundoi trajneri portugez. 

(Kosova Sot Online )