Ja kush është 16-vjeçari qè duhej të luante në Copa America, por ëndrrat e tij dështuan për shkak të familjes së tij

  • S.A /
  • 11 June 2024 - 11:49
Ja kush është 16-vjeçari  qè duhej të luante në Copa America, por ëndrrat e tij dështuan për shkak të familjes së tij

Futbollisti super i talentuar, 16-vjeçari Moises Paniagua duhej të ishte lojtari më i ri në edicionin e sivjetmë të Copa America në ekipin kombëtar të Bolivisë, por në fund ai nuk arriti të merrte një vizë për të hyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, transmeton "Kosova Sot Online ".

Paniagua, i cili hyri në historinë e Copa Libertadores si golashënuesi i dytë më i ri i të gjitha kohërave, ishte në prag të përmbushjes së ëndrrave të tij dhe paraqitjes në një garë kontinentale për kombëtaren e tij me vetëm 16 vjeç.

Megjithatë, ëndrrat e tij dështuan për shkak të prindërve të tij, domethënë ai nuk arriti të marrë vizën për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sepse prindërit e tij nuk e nënshkruan miratimin.

Mesfushori i ri sulmues ishte në listën e trajnerit të Bolivisë për Copa America, por nuk mori miratimin e plotë të prindërve për të udhëtuar. Babai i tij nuk ka qenë në vend kur duhet të nënshkruajë marrëveshjen, ndërsa rasti me nënën e tij nuk dihet.

Federata Boliviane e Futbollit ka thënë se Paniagua është përfshirë në listën e udhëtimeve për SHBA-në, edhe pse lista përfundimtare me 26 lojtarë për Copa America nuk dihet ende.

Bolivia është në grupin C, ku bëjnë pjesë edhe SHBA, Paraguai dhe Panamaja. Ndeshja e parë do të luhet kundër nikoqirëve më 23 qershor në Arlington (Texas).

Futbollisti i ri luan për ekipin Always Ready, një nga klubet më të forta boliviane dhe goli që shënoi në Copa Libertadores si 16-vjeçar u shënua në fitoren 6-1 ndaj Sporting Cristal të Perusë. 

(Kosova Sot Online )