Covid-19: Emmy Awards do të mbahet në ambient të hapur

  • G.G /
  • 11 gusht 2021 - 15:42
Covid-19: Emmy Awards do të mbahet në ambient të hapur

Ceremonia e ndarjes së çmimeve të famshme televizive "Emmy" do të mbahet më 19 shtator në hapësirën e hapur në Los Angeles për shkak të shqetësimit në rritje të publikut për shkak të pandemisë koronavirus, njoftoi Akademia e Televizionit të martën, raporton Reuters.

Sipas planit fillestar, ceremonia duhej të mbahej në ambiente të mbyllura para një numri të kufizuar të famshëm.

"Akademia e Televizionit dhe CBS kanë vendosur të organizojnë të gjitha festimet, në Event Deck për ngjarjet e drejtpërdrejta në Los Angeles, menjëherë pas Teatrit Microsoft," thuhej në deklaratë.

"Deck Event" për ngjarjet në qendër të LA është një hapësirë ​​e hapur që përmban një zonë të madhe për tenda.

Deklarata thotë se të gjitha ndryshimet në lidhje me ndryshimin e vendndodhjes pasuan bisedën - konsultimi me ekspertët e shëndetit dhe sigurisë të Qarkut Los Angeles.

Do të ketë gjithashtu kufizime shtesë në numrin e njerëzve të ftuar në transmetimin e çmimeve Emmy, përfshirë ata të nominuar për çmimet më të larta në televizionin amerikan.

"Fatkeqësisht, kjo do të thotë që jo të gjithë artistët e nominuar do të jenë në gjendje të marrin pjesë në çmimet e këtij viti," thanë organizatorët e ceremonisë.

Muajin e kaluar, Los Angeles rivendosi vendimin për të mbajtur maska ​​në të gjitha institucionet dhe kompanitë publike të mbyllura, për shkak të numrit në rritje të infeksioneve koronavirus në këtë qytet të dytë më të madh në Amerikë.

(Kosova Sot Online)