Elon Musk është bërë personi i katërt më i pasur në botë

  • E.K /
  • 20 August 2020 - 15:56
Elon Musk është bërë personi i katërt më i pasur në botë

Elon Musk u ngrit nga vendi i nëntë në 11 gusht për të parakaluar bashkë-themeluesin e Google Larry Page, investitorin Warren Buffett, ish-drejtorin e Microsoft Steve Ballmer, magjistarin e biznesit Mukesh Ambani dhe mogulin e modës Bernard Arnault.

Vetëm themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, themeluesi i Microsoft Bill Gates dhe themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg tani renditen mbi Musk në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg.

Shtatë nga 10 vendet e para janë okupuar nga miliarderët e teknologjisë amerikane, pasi pandemia e koronavirusit ndihmoi çmimet e aksioneve të kompanive teknologjike të arritura në nivele rekord.

Fitimet e përgjithshme me vlerë neto për 10 njerëzit më të pasur që nga fillimi i vitit tani janë afro 200 miliardë dollarë. Pasuria e kombinuar e 100 njerëzve më të pasur në botë është rritur gjithashtu gjatë pandemisë, dhe me 3.3 trilion dollarë është më shumë se e gjithë PBB-ja e Mbretërisë së Bashkuar.

Fitimet e Musk erdhën pasi aksionet e Tesla u rritën me 13% që nga fillimi i javës. Çmimi i aksionit të firmës së automjeteve elektrike tani është rritur me më shumë se 300% që nga janari. 

(Kosova Sot Online)