Berlusconi në gjendje të rëndë shëndetësore: Doktori nuk jep shpresa për përmirësim

  • E.K /
  • 07 September 2020 - 14:47
Berlusconi në gjendje të rëndë shëndetësore: Doktori nuk jep shpresa për përmirësim

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi po i përgjigjet “në mënyrë optimale” trajtimit, por është në “fazën më delikate” të COVID-19, sipas mjekut të tij prej një kohe të gjatë.

83-vjeçari u shtrua në spital në Milano të premten pasi doli pozitiv për koronavirus në fillim të javës.

Dr Alberto Zangrillo, i cili është shefi i kujdesit intensiv në Spitalin San Raffaele në qytet, tha në atë kohë se Berlusconi kishte fazat e hershme të një infeksioni në mushkëri.

Ai ka një histori të problemeve të zemrës që kërkonin pajisjen me stimulues kardiak disa vjet më parë.

Të dhënat nga Instituti Superior i Shëndetit në Itali tregojnë se burrat e moshës 80-87 vjeç kanë shkallën më të lartë të vdekjes COVID-19 midis të gjitha rasteve në vend – me 47%.

Sidoqoftë, Dr Zangrillo ka thënë se ai mbetet “optimist me kujdes” për shërimin e Berlusconit, duke thënë: “Pacienti po i përgjigjet në mënyrë optimale trajtimit”.

“Kjo nuk do të thotë që ne mund të pretendojmë fitore sepse, siç e dini, ai i përket kategorisë më të brishtë”, duke pasur parasysh moshën e tij.

Ai gjithashtu sugjeroi që pacienti i tij nuk do të lirohej së shpejti, duke shtuar se virusi “kërkon trajtim adekuat dhe kërkon kohën e tij”.

Kuptohet që ai mbetet në një repart VIP të klinikës.

Dr Zangrillo është kritikuar për sugjerimin në fund të majit, kur bllokimi i Italisë kishte ngadalësuar shumë shkallën e saj të infeksioneve të reja, duke thënë se “nëse flasim klinikisht virusi nuk ekziston më”.

Që atëherë ai e ka pranuar që deklarata ishte shumë e fortë dhe  bazohej thjesht në vëzhgimin se më pak pacientë kërkonin kujdes intensiv në atë kohë.

Berlusconi, i cili mbush 84 vjeç më vonë këtë muaj, kaloi pushimet verore në vilën e tij bregdetare në Bregun Emerald të Sardenjës.

Shumë nga rastet e fundit të koronavirusit në Itali janë lidhur me grupe njerëzish që kanë qenë me pushime në Sardenjë.

(Kosova Sot Online)