Turqia zemërohet në Greqinë pse një gazetë greke fyeu dhe mallkoi Erdoganin

  • E.K /
  • 19 September 2020 - 12:46
Turqia zemërohet në Greqinë pse një gazetë greke fyeu dhe mallkoi Erdoganin

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuëoëlu, tha se Turqia thirri mbrëmë të dërguarin e Greqisë në vend për një titull të neveritshëm në një gazetë greke rreth presidentit turk.

Fyerja dhe mallkimi nuk duhet të shihen në drejtim të lirisë së shtypit, tha Çavuëoëlu në një konferencë për media.

Ai theksoi gjithashtu se nuk ka kuptim të ndërmarrësh nisma të reja në Qipro të cilat janë të dënuara të dështojnë, shkruan Anadolu.

“Ne kemi thënë vazhdimisht se nuk do të negociojmë më për një federatë mbi çështjen e Qipros”, tha ai.

Dekada kanë kaluar duke regjistruar disa përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen e Qipros, por të gjitha përfunduan me dështim. E fundit, e zhvilluar me pjesëmarrjen e vendeve garantuese, Turqisë, Greqisë dhe Britanisë së Madhe, përfundoi në vitin 2017 në Zvicër.

Së fundmi, Greqia ka kontestuar kërkimin e Turqisë për energji në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk të bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

(Kosova Sot Online)