Njihuni me tunelin më të lartë në botë

  • E.K /
  • 25 shtator 2020 - 10:00
Njihuni me tunelin më të lartë në botë

‘Atal Tunel’  do të jetë tuneli më i lartë në botë. Ky tunel do të hapet në fund të këtij muaji, në Indi.

Tuneli kalon nën qafën Himalajeve, në Pir Panjal, përgjatë autostradës që lidh Manali, në Uttar Pradesh në Leh, kryeqyteti i Ladakh.

Pas plot 10 vitesh punë,  ‘Atal Tunel’  po bëhet gati për hapjen përfundimtare.

Tuneli i gjatë, 9,2 km, dhe plot 3000 mbi nivelin e detit, do të reduktojë së tepërmi distancën mes dy qyteteve prej 46 kilometra, duke kursyer katër orë udhëtim në vetëm 10 minuta. 

 Vepra që ka marrë titullin në nder të Atal Bihari Vajpayee, ish kryeministri që ka humbur jetën së fundmi, që ishte një ndër emrat më të njohur në botën e i inxhinierisë.

(Kosova Sot Online)