Ministria e Shëndetësisë reagon pas therjes me thikë të infermierit në QKUK

  • E.K /
  • 26 shtator 2020 - 17:33
Ministria e Shëndetësisë reagon pas therjes me thikë të infermierit në QKUK

Ministria e Shëndëtësisë ka reaguar ndaj therjes me thikë të infermierit sot në QKUK.

MSH përmes një komunikate për media ka deklaruar  se sulmet ndaj mantelbardhëve janë të papranueshme.

“Pavarësisht rrethnave të cilat kanë çuar te ky sulm, të cilat duhet t’i zbradhin organet e rendit, MSh konsideron se ofendimet, sulmet dhe dhuna ndaj profesionistëvë shëndetësor janë të

papranueshme dhe kryerësit e këtyre akteve kërkon të ndëshkohen në përputhje me ligjet në fuqi”, thuhet në komunikatë.

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës sot rreth orës 14:35 është therur me thikë një infermier.

Rastin  e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi.

“Sot, më 26.09.2020, në ora 14:35, policia është njoftuar për një rast ‘therrje me thikë’ që ka ndodhur në QKUK, njësitet policore kanë dal në vend-ngjarje dhe janë duke e trajtuar rastin, për informata tjera u njoftojmë me kohë”, ka thënë ai.

Ndaj rastit ka reaguar edhe Oda e Infermiervë të Kosovës të cilët e kanë dënuar rastin.

(Kosova Sot Online)