Avokati i Haradinajt: Kjo gjykatë nuk ka juridiksion ndaj akuzave të klientit tim

  • E.K /
  • 29 September 2020 - 15:51
Avokati i Haradinajt: Kjo gjykatë nuk ka juridiksion ndaj akuzave të klientit tim

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Nasim Haradinaj është paraqitur sot para gjyqtarit të procedurës paraprake.

Por, avokati që po e mbron Haradinajn tha se kjo gjykatë nuk ka juridiksion  ndaj akuzave për të cilat po akuzohet Haradinaj. Sipas tij, ky është një tribunal për krime lufte dhe jo për çfarë akuzohet Haradinaj.

“Klienti im nuk është akuzuar për krime lufte, ky është një tribunal për krime lufte dhe klineti im nuk është akuzuar për krime lufte. Kjo gjykatë nuk ka juridiksion ndaj akuzave të klientit tim”, tha avokati i tij.

Ai kërkoi që Haradinajn ta lirojnë nga paraburgimi, sipas kushteve që i vendos gjykata.

Nasim Haradinaj u arrestua më 25 shtator në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi dhe urdhri për transferim, të lëshuara nga një gjykatës i Dhomave të Specializuara të Kosovës.

(Kosova Sot Online)