Dy kushte për një kthim në normalitet: Bill Gates paraqiti një parashikim të ri për fundin e pandemisë

  • E.K /
  • 13 October 2020 - 10:54
Dy kushte për një kthim në normalitet: Bill Gates paraqiti një parashikim të ri për fundin e pandemisë

Jeta do të kthehet në normalitet pas pandemisë së virusit koronar vetëm kur të plotësohen dy kushte, kur të shfaqet gjenerata e dytë e vaksinave dhe kur virusi të zhduket në të gjithë planetin, tha miliarderi Bill Gates.

“Mënyra e vetme për t’u kthyer në normalitet është që të mos kemi gjeneratën e parë të vaksinave, por të dytën, e cila mund të jetë super-efektive dhe të pranojë një numër të madh njerëzish.” Në atë mënyrë, ne do ta eleminojmë sëmundjen globalisht, “tha Gates në një intervistë me NBC, raporton RT.

Gates shtoi se kjo është mënyra e vetme që ne do të jemi në gjendje të zgjidhim të gjitha problemet që kanë lindur, në arsim, shëndetin mendor dhe të vazhdojmë t’i ndërtojmë ato në një mënyrë pozitive.

Sipas standardit të ri të Gates, i cili ka zhvendosur shkallën e pritjeve kur bëhet fjalë për një pandemi nga ajo që tha vetëm një muaj më parë, amerikanët mund të duhet të jetojnë për vite me radhë, dhe shumë gjatë gjithë jetës, me distancë fizike dhe masa të tjera epidemiologjike të futura në luftimin e virusit corona.

Vetëm një muaj më parë, Gates njoftoi se Shtetet e Bashkuara mund të kthehen në normale në verën e 2021, falë vaksinave.

Ai më pas njoftoi se disa vaksina të gjeneratës së parë mund të aprovohen për përdorim në fillim të vitit të ardhshëm.

Gates përsëri kritikoi qasjen amerikane në luftën kundër pandemisë, duke e quajtur atë “një nga më të keqët në botë”, përveç investimeve agresive në zhvillimin e vaksinës.

Ai deklaroi se rezultatet e provave shpesh nuk arrijnë brenda 24 orëve, gjë që i bën ato plotësisht të pakuptimta. Ai gjithashtu tha se sistemi amerikan i testimit është “një nga më të këqijtë në botë në lidhje me atë se kush duhet të më provojë”.

“Do të ketë edhe shumë të vdekur nëse nuk veprojmë së bashku,” tha Gates.

Kritikat e Gates vijnë në një kohë kur Presidenti i SHBA Donald Trump e quajti reagimin e SHBA ndaj pandemisë “fenomenale” dhe tha se ato “shpëtuan jetën e miliona viktimave të mundshme”. Trump, i cili doli pozitiv për virusin corona më 1 tetor dhe më pas tha se ai ishte “shëruar nga trajtimi eksperimental me antitrupa monoklonalë”.

Themeluesi i “Microsoft” u pajtua se është e gabuar të flasësh për shërimin, sepse terapia që mori Trump nuk është efektive për çdo pacient, por ai shton se premton më shumë për tani. Këtë pranverë, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates hyri në një partneritet me kompaninë “Eli Lily”, e cila po zhvillon terapi me antitrupa monoklonalë.

(Kosova Sot Online)