Ky është treni më luksoz në botë/ Sa kushton të udhëtosh si mbret?

  • E.K /
  • 04 November 2020 - 15:35
Ky është treni më luksoz në botë/ Sa kushton të udhëtosh si mbret?

Mbretëria e Bashkuar mund të jetë në një bllokim të ri këtë javë , por për entuziastët e udhëtimit, përgatitja për një "arratisje"  me tren është ende një përparësi. 

Sigurisht, një udhëtim në një tren luksoz britanik pa dyshim që do të kërkojë rezervim në kohë.

Sipas CNBC, Çmimet e Lexuesve të Udhëtarëve të Condé Nast e kanë emëruar ''Belmond British Pullman'' zgjedhjen më të mirë të udhëtimit me tren në botë.

Treni përfshin 11 vagonë - secila me emrin dhe historinë e vet - të rinovuara në stilin Art Deco. 

Vagonat mbajnë aromën e viteve 1920 dhe 1930, duke e sjellë udhëtarin në "Epokën e Artë" të udhëtimeve hekurudhore.

Historia e Belmond British Pullman

Shumica e vagonave fillimisht ishin pjesë e shërbimeve të ndryshme hekurudhore në Britani.

Sidoqoftë, kamionçina e vjetër, e quajtur Ibis , u përdor për herë të parë në fund të viteve 1920 në një udhëtim Simplon-Orient-Express nga Milano në Venecia.

 Ai operonte në Deauville Express dhe ishte projektuar për të tërhequr parisianë të pasur në Kazino Deauville, në qytetin e pasur turistik bregdetar të Francës përgjatë "Rivierës së Parisit".

Kamionçina " Phoenix " dikur funksionoi si një restorant statik në Lyon, Francë.

 Para kësaj, ishte zgjedhja e preferuar e nënës së Mbretëreshës Elizabeth për transportin e saj.

Protagonist në libra, filma dhe televizione

Treni ''Belmond British Pullman'' është "motra" e legjendës Venecia Simplon-Orient-Express. 

Ky është treni që ishte bllokuar në një ortek jashtë Stambollit për 10 ditë, një incident që frymëzoi romanin klasik të Agatha Christie " Crime Orient Express ".

Belmond British Pullman gjithashtu ka për të treguar historinë e vet misterioze. 

Në fakt, dy vagonë ??të tij - "Perseus" dhe "Swan" - u shfaqën në filmin " Agatha " të vitit 1979 me protagonist Dustin Hoffman .

Udhëtimi tjetër i disponueshëm është më 29 shtator 2021.

Udhëtime të tjera përfshijnë udhëtime me trena në qytetet Canterbury dhe Bath, të cilat janë të njohura për arkitekturën e tyre.

 Treni zakonisht niset nga Stacioni Victoria në Londër.

Sa kushton të udhëtosh si mbret?

Nuk është për t'u habitur që udhëtimi si mbret është i shtrenjtë. 

Biletat fillojnë me rreth 323 dollarë deri në 646 dollarë . 

Sidoqoftë, është një alternativë ndaj udhëtimeve ajrore.

Për të garantuar sigurinë, nënkryetari i kompanisë së menaxhimit, Gary Franklin, deklaroi se kapaciteti është i kufizuar dhe vëzhgohet masa e distancës sociale në vagonë .

(Kosova Sot Online)