Miftaraj: Askush si Vasfije Krasniqi nuk i mbron të drejtat e viktimave të luftës

  • E.K /
  • 16 January 2021 - 18:20
 Miftaraj: Askush si Vasfije Krasniqi nuk i mbron të drejtat e viktimave të luftës

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi tha se Vasfije Krasniqi si deputete në Kuvendin e Kosovës është vlerë mbi vlerat.

Pak më parë, është konfirmuar se Vasfije Krasniqi i është bashkuar Listës Vetëvendosje. Këtë e konfirmoi vëllai i saj në një prononcim për media.

Ndërsa Miftaraj thotë se askush si Vasfije Krasniqi nuk i mbron të drejtat e viktimave të luftës

“Vasfije Krasniqi deputete ne Kuvendin e Kosoves eshte vlere mbi vlerat.Askush si Vasfija si mbron te drejtat e viktimave te luftes.

Pres nga e njejta ne çdo seance te Kuvendit te ua perkujtoj deputeteve se per viktimat e luftes duhet te flitet dhe punohet çdo dite, dhe jo vetem ne fushata elektorale per vota dhe per marketing politik gjate perkujtimit te masakrave”, thuhet në postimin e tij në Facebook.

Nënkryetari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, pasi dorëzoi listën e kandidatëve për deputetë në KQZ, tha se Vasfije Krasniqi është në top 5-shen e parë të listës.

Kujtojmë se Vasfije Krasniqi është njëra nga të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Po ashtu, ajo është gruaja e parë shqiptare që e ka rrëfyer publikisht se është dhunuar nga forcat serbe.

(Kosova Sot Online)