Komisioni Evropian diskuton për luanin që po mbahet në kafazin e një restoranti në Gjilan

  • A.P /
  • 22 janar 2021 - 18:21
Komisioni Evropian diskuton për luanin që po mbahet në kafazin e një restoranti në Gjilan

Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën në këtë institucion Viola Von Cramon ka kërkuar nga Komisioni Evropian që të pyes Zyrën e BE’së në Kosovë lidhur me gjetjen e një zgjidhje për luanin që po mbahet në kafazin e një restoranti në Gjilan.

Organizata Evropiane për mbrojtjen e kafshëve ka shkruar në Twitter se Komisioni Evropian do të pyes Zyrën e BE’së që në bashkëpunim me autoritetet e Kosovës të gjejnë një zgjidhje për mbajtjen ilegale të luanit në resort.

“E mirëpresim përgjigjen nga Komisioni Evropian në pyetjen e Deputetes së Parlamentit Evropian, Viola Von Cramon. Komisioni kërkon nga Zyra e BE-së në Kosovë që në bashkëpunim me autoritetet për në gjetjen e një zgjidhjeje afatgjatë për zhvendosjen e një luani të mbajtur në mënyrë të paligjshme në një vendpushim”, thuhet nga Organizata Evropiane për mbrojtjen e kafshëve.

(Kosova Sot Online)