Kjo do të jetë agjenda e aktiviteteve për 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

  • E.K /
  • 15 shkurt 2021 - 12:37
Kjo do të jetë agjenda e aktiviteteve për 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Agjenda shtetërore e aktiviteteve për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Qeveria në largim e Kosovës ka bërë publike agjendën për ditën e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt.

Gjatë kësaj dite do të ngrihet flamuri shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK’së, do të bëhen homaxhe të varri i ish-presidentit Rugova e në Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz.

Njoftimi i plotë i Qeverisë:

17 Shkurt 2021

08:00

Ngritja Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së

(Të pranishëm u.d. Presidentja Osmani, Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti dhe KOMFSK)

Vendi: Oborri i ZKM-së

09:00

Homazhe te varri i Presidentit Rugova

(Vendosje kurorash me lule nga liderët shtetëror)

Vendi: Velani – Prishtinë

10:00

Homazhe në Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz 

(Vendosje kurorash me lule nga liderët shtetëror)

Vendi: Prekaz – Skenderaj

10:00

 Homazhe tek varrezat e dëshmorëve nëpër komunat e Kosovës 

(Vetëm për autoritet komunale : Vendosje buqetash me lule nga autoritetet komunale )

12:00

Manifestimi qendror në Forcën e Sigurisë së Kosovës

(Pjesëmarrja  e u.d. Presidentes së Republikës së Kosovës,  SH.S.ZNJ. Vjosa Osmani dhe Kryeministrit në Detyrë Sh.T.Z. Avdullah Hoti)

Vendi: Kazerma “Adem Jashari”-Prishtinë

13:00

Ekspozita “ Jeta dhe vepra e Sali Çekut”

Vendi: Muzeu Kombëtar i Kosovës

14:00

Ndarja e çmimeve vjetore për letërsi

Vendi: Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

18:00

Pritja shtetërore për 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës                                              (Pritje organizohet nën Patronatin e u.d. Presidentes së Kosovës, SH.S. Vjosa Osmani)

Vendi: Golden Imperial  – Veternik , Prishtine

20:00                                                                                                                                         Koncerti recital i këngëtarit Ilir Shaqiri                                                                             Vendi: Klan Kosova – Prishtine

( Nën Patronatin e Kryeministrit të Kosovës Z.Avdullah Hoti )

Agjenda e aktiviteteve në komunat e Republikës së Kosovës:

Të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Republikës së Kosovës, udhëzohen që në orën e parë të mësimit, në datën 16 shkurt 2021, të diskutojnë për 17 shkurtin 2008, ditën e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, udhëzohen që të stolisin rrugët dhe sheshet kryesore të qyteteve me flamurin e Republikës së Kosovës.

Agjenda e aktiviteteve kulturore dhe sportive

15 Shkurt 2021

Shfaqja e filmit

17:00-19:00
‘Nëntor i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina

Vendi : Kino ABC

16 Shkurt 2021

11:00                                                                                                                                    Ekspozitë e fotografisë së reporterit Asllan Krasniqi                                                                  Vendi: Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani“- Prishtinë

12:00                                                                                                                                                         Loja e veteranëve të futbollit Kosovë – Shqipëri                                                                         Vendi: Stadiumi Fadil Vokrri – Prishtinë

17:00                                                                                                                                   Koncerti festiv i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Shota”

Vendi: Teatri Kombëtar i Kosovës – Prishtinë

17:00-19:00

Shfaqja e filmit
‘Babai’ nga Visar Morina

Vendi : Kino ABC

19:00

Koncert festiv i Filarmonisë së Kosovës

Vendi: Salla e kuqe “Pallati i rinisë dhe sporteve” – Prishtinë

17 Shkurt 2021

10:00

Gara e Pavarësisë- Federata e Gjimnastikës

Vendi: Prishtinë

10:00

Turniri i Pavarësisë-Federata e Mundjes                                                                            Vendi: Hani i Elezit

10:00                                                                                                                                                 Turniri i Pavarësisë- Federata e Ping-Pongut                                                                              Vendi: Prishtinë

11:00                                                                                                                                               Vrapimi i Pavarësisë- Federata Atletike                                                                               Vendi: Viti

17:00-19:00

Shfaqja e filmit
‘Zana’ nga Antoneta Kastrati

Vendi: Kino ABC

19:00                                                                                                                                           Premierë e Teatrit Kombëtar të Kosovës, shfaqja “Pamje revolucioni”, regjia Kaltërim Balaj                                                                                                                                     Vendi: Teatri Kombëtar i Kosovës – Prishtinë

18 shkurt 2021

19:00                                                                                                                                                       Shfaqja e Baletit Kombëtar të Kosovës “Exil”                                                                               Vendi: Teatri Kombëtar i Kosovës – Prishtinë

(Kosova Sot Online)