Zbuloni historinë e lodrës më të famshme në Zvicër

  • E.K /
  • 18 mars 2021 - 14:42
 Zbuloni historinë e lodrës më të famshme në Zvicër

E punuar me dorë dhe e pikturuar me breza në Zvicër, kjo lopë e vogël është moderne dhe dinamike, por e rrënjosur në traditat e saj. Ende konsiderohet si lodra më e famshme e shpikur në Zvicër deri më sot.

Thirrja e saj universale i jep secilës lopë një prekje magjike që çdo fëmijë mund ta ndiejë.

Në Zvicër, lopa është një ikonë. Pa to, nuk do të kishte qumësht, as djathë, as çokollatë. Fushat zvicerane do të ishin shumë të zbrazëta dhe do të mungonte tingulli i këmbanave që bien në veshët tanë.

Lopa është një pjesë integrale e historisë dhe traditave lokale të Zvicrës, madje është bërë një nga ambasadorët e vendit. Për fat të mirë, ne gjithashtu kemi shpikur lopë druri me madhësi xhepi – dhe ato kanë kënaqur të rinjtë dhe të moshuarit për breza të tërë. Si dhe një numër turistësh, ende të tërhequr nga kjo pjesë miniaturë e trashëgimisë zvicerane.

Historia pas lopës ikonike prej druri lodër prej druri

“Le të krijojmë skenën: një plak në fermën e tij alpine, i ulur në dritën e qiriut në mbrëmje. Ai është konsumuar nga rutina e tij e përsëritur e përditshme, duke u kujdesur pa u lodhur për bagëtitë e tij. Ndërsa fëmija i tij fle, fermeri nxjerr copën e butë dhe të lagur të drurit nga dje dhe vazhdon të gdhendë me daltë, duke gdhendur në pjesën e poshtme të barkut dhe qafën e kafshës ku do të varet një zile të vogël sapo të përfundojë lodra. Përqendruar në lëvizjet e tij metodike, ai mendon për gëzimin në sytë e fëmijës së tij kur gjen lopën lodër ditën e Krishtlindjes dhe për një moment, lodhja dhe mundimet e jetës alpine shkrihen.

Kështu u krijua lopa prej druri lodër: e thjeshtë, e thjeshtë dhe e skalitur nga një bllok i vetëm; diku në Bernese Oberland, shtëpia e gdhendjes tradicionale të drurit.”

Një sipërmarrje prodhuese

Lopa prej druri lodër është bërë industriale dhe edhe pse ka rrënjë të thella në Zvicër, suksesi i saj është global, transmeton tutje albinfo.ch.

Sipërmarrja filloi në vitin 1938 me fabrikën e famshme të kompanisë Trauffer pranë Brienz dhe tani përfshin tre breza. Lodrat e trafikut bëhen akoma me dorë deri më sot.

Lopa Trauffer, e cila është bërë e domosdoshme në dyqanet suvenire të Zvicrës, është bërë nga druri i blirit. Ata janë gdhendur, buffed dhe pikturuar me dorë; skulptura të përjetshme që i kanë rezistuar trazirave në tregun e lodrave në vitet e fundit. Fabrika e Trauffer, e cila ende mund të gjendet në Hofstetten bei Brienz në Bernese Oberland, prodhon më shumë se gjysmë milioni lodra çdo vit.

Një simbol i vlerave zvicerane

E guximshme, e thjeshtë dhe unike, lopa prej druri mishëron si traditën ashtu edhe zviceraninë, thotë Marc Trauffer, nipi i themeluesit dhe drejtuesi i kompanisë që nga viti 2008. Ueli Maurer është vetëm një nga pronarët krenarë të lopës ikonike lodër me arna të kuqe. Gjatë fjalës së tij presidenciale të Vitit të Ri në 2019, ai deklaroi: “Lopa prej druri simbolizon traditat, vlerat, demokracinë tonë të drejtpërdrejtë dhe federalizmin”.

Në vitin 2015, ajo u bë gjithashtu nuskë e njësisë së Departamentit Federal të Punëve të Jashtme përgjegjëse për promovimin e imazhit të Zvicrës jashtë vendit, Prezencën e Zvicrës. E pagëzuar si Lilly e lumtur, lopa me madhësi xhepi me arna të kuqe mund të gjendet duke fjetur midis mërgimtarëve zviceranë në të gjithë botën – nga Maroku në Australi dhe Nju Jork – si një spirancë që i lidh me rrënjët e tyre në shtëpi.

(Kosova Sot Online)