Turqia i dënon komentet e kryeministrit italian për Recep Tayyip Erdogan

  • E.K /
  • 09 April 2021 - 10:09
 Turqia i dënon komentet e kryeministrit italian për Recep Tayyip Erdogan

Turqia i dënoi komentet e bëra nga kryeministri i Italisë, i cili e krahasoi presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, me një diktator dhe e kritikoi trajtimin që i është bërë presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës në Turqi, këtë javë.

Von der Leyen dhe shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel, u takuan me Erdoganin më 6 prill.

Mysafirët u çuan në një dhomë të madhe për bisedime, por atje ishin vendosur vetëm dy karrige për tre udhëheqësit.

Atje u ulën dy burrat, ndërsa von der Leyen u ul në një divan të madh, larg homologëve të saj meshkuj.

Ankaraja i hodhi poshtë akuzat për shpërfilljen e von der Leyenit, për shkak të gjinisë së saj.

Kryeministri italian, Mario Draghi, tha se është “shumë i pakënaqur me poshtërimin që presidentja von der Leyen ka pësuar”.

Draghi gjithashtu tha se është e rëndësishme që të jetë i sinqertë me “diktatorët”.

Në përgjigje, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, tha se Turqia “dënon me forcë vërejtjet popullsitë dhe komentet e shëmtuara dhe të paarsyeshme”, të bëra nga Draghi.

Michel tha se situata e krijuar ishte rezultat i “interpretimit të rreptë” të rregullave të protokollit nga shërbimet turke.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Eric Mamer, tha se von der Leyen është “befasuar” nga aranzhimi, por “ka vendosur të vazhdonte, duke i dhënë përparësi substancës, përballë protokollit”.

Lidhjet midis Ankarasë dhe BE-së janë tensionuar për vite me radhë për një varg çështjesh, që përfshijnë fluksin e emigrantëve dhe përpjekjen e Turqisë për gaz në Mesdheun Lindor./REL

(Kosova Sot Online)