Certifikata e imunitetit, BE: Mund të jetë funksionale në fund të qershorit

  • E.K /
  • 14 April 2021 - 16:25
 Certifikata e imunitetit, BE: Mund të jetë funksionale në fund të qershorit

Brukseli kërkon që një certifikatë vaksinimi të jetë të jetë funksionale për vendet e BE, deri në fund të qershorit.

Skema pilote do të prezantohen që në fillim të muajit me qëllimin për ta bërë sistemin funksion nga 21 qershori. Komisioni Europian kishte kërkuar qe e ashtuquajtura “certifikata e gjelbërt” digjitale të aplikohet që nga fundi I majit, nën trysninë e shteteve anëtare që varen më shumë nga turizmi si Greqia dhe Spanja.

Por ky objektiv nuk qëndon më. Komisoneri Europian për drejtësinë Didier Reynders theksoi se certificata e gjelbërt digjitale nuk është një pasaportë e thjeshtë vaksinimi, por edhe certificatë e testimit kundër Covid-19, apo për personat që e kanë kaluar sëmundjen, dhe kanë antitrupa.

Sipas tij komisioni po punon fort për të parandaluar diskriminimin e individeve që nuk janë ende të vaksinuar.

(Kosova Sot Online)