Zjarrfikësit inspektojnë vendin ku ndodhi aksidenti me teleferik ku vdiqën 14 persona

  • E.K /
  • 24 maj 2021 - 09:12
 Zjarrfikësit inspektojnë vendin ku ndodhi aksidenti me teleferik ku vdiqën 14 persona

Një teleferik që çonte vizitorët në një pamje në maje të malit nga ku shiheshin disa nga liqenet më piktoreske të Italisë Veriore u rrëzua në tokë të dielën dhe më pas ra në shpat, duke vrarë 14 vetë.

I mbijetuari i vetëm, një fëmijë i vogël, u shtrua në spital në gjendje të rëndë me kocka të thyer, thanë autoritetet.

Gjashtë nga të vdekurit ishin shtetas izraelitë, duke përfshirë një familje prej katër personash që jetonin në Itali, tha ministria e jashtme izraelite, raporton AP.

Nuk ishte e qartë nëse çifti tjetër ishte i lidhur.

Kryetari i Komunës së Stresit, ku ndodhi incidenti, tha se u duk se një kabllo u prish, duke bërë që makina të prishej derisa e goditi një shtyllë dhe më pas të binte përtokë.

Në atë moment, makina u përmbys “dy ose tre herë para se të godiste disa pemë”, tha Kryebashkiaku Marcella Severino. Disa nga ata që vdiqën u hodhën nga kabina.

Qeveria italiane njoftoi për krijimin e një komisioni për të hetuar katastrofën, e cila ka të ngjarë të rikthejë në vëmendje çështjen në lidhje me cilësinë dhe sigurinë e infrastrukturës së transportit të Italisë.

(Kosova Sot Online)