Moti sot në Kosovë: Shi dhe intervale me diell

  • E.K /
  • 01 June 2021 - 08:15
 Moti sot në Kosovë: Shi dhe intervale me diell

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot i ndryshueshëm, i përcjellë me shi dhe intervale me diell.

IHK njofton se shi parashihet të bie sot, për të vazhduar sërish të premten.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-25 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-11m/s.

Indeksi UV do të jetë në vlera mesatare.

Kushtet biometeorologjike paraqiten të mira, sikurse edhe cilësia e ajrit e cila mbetet në vlerat e shëndetshme për shkak të prezencës aktive të parametrave meteorologjik.

(Kosova Sot Online)