Bullgaria do t’i dhurojë Kosovës vaksina Anti-COVID falas

  • E.K /
  • 03 qershor 2021 - 14:44
 Bullgaria do t’i dhurojë Kosovës vaksina Anti-COVID falas

Bullgaria ka në plan të sigurojë rreth 150,000 vaksina COVID-19 për fqinjët e saj ballkanikë.

Kështu tha të enjten Ministri i Shëndetësisë Stoicho Katsarov, raporton Reuters.

Ky shtet do ta furnizoj edhe Kosovën me vaksina, të cilat do të jenë donacion.

“Ideja është të shpërndahen deri në 150,000 doza midis vendeve tona fqinje të Ballkanit Perëndimor,” u tha Katsarov gazetarëve, duke shtuar se Sofja ka marrë kërkesa nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova dhe Bosnja.

“Nevojat tona janë mbuluar plotësisht kështu që nuk ka asnjë rrezik që Bullgaria të mbetet pa vaksina,” tha ai.

Katsarov tha se ai pret të marrë një përgjigje të premten nga Komisioni Evropian se si saktësisht duhet të procedojë vendi dhe nëse mund të dhurojë ose të shesë dozat.

Ai tha se Bullgaria po kërkonte të dhuronte kryesisht vaksina AstraZeneca, jo më pak për shkak të interesit të ulët për to në shtëpi.

Javën e kaluar Presidenti Rumen Radev tha se Sofja ka në plan të dhurojë një sasi të konsiderueshme vaksinash në Maqedoninë e Veriut në një lëvizje që mund të ndihmojë në përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara mbi veton e Bullgarisë në fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Shkupin.

(Kosova Sot Online)