Ky është luani me tre këmbë që i mbijetoi katër tragjedive

  • E.K /
  • 12 August 2021 - 13:58
Ky është luani me tre këmbë që i mbijetoi katër tragjedive

Macet mund të mos kenë nëntë jetë, por Jakobi luani i afrohet. Ai tashmë i ka mbijetuar katër tragjedive që mund të kishin vrarë një luan më të vogël: Gërhitje, kurth, helmim dhe një grykë bualli, shkruan natgeo.

Kohët e fundit luani afrikan gjashtëvjeçar, një nga luanët e Ugandës që ngjitej në pemë, u kap në një kurth rrotash-i ngjashëm me një kurth ariu-në Parkun Kombëtar Virunga, brenda Republikës Demokratike të Kongos.

Kurthi i preu këmbën në gusht 2020, dhe pasi u trajtua disa herë nga një ekuipazh veterinerësh me Autoritetin e Jetës së Ugandës në Uganda, ai ka kuptuar se si të sillet në tre gjymtyrë, madje duke iu bashkuar krenarisë së tij për gjuetinë. Që atëherë ai është parë të çiftohej me të paktën një femër, thotë Alex Braczkoëski, një studiues luani dhe National Geographic Explorer i cili filmoi për herë të fundit Jakobin në shtëpinë e tij, Parkun Kombëtar të Mbretëreshës Elizabeth, në shkurt.

Braczkoëski thotë se elasticiteti i tij i jashtëzakonshëm është një frymëzim, veçanërisht në Ditën Botërore të Luanit, e cila u krijua nga National Geographic Explorers në Residence Dereck dhe Beverly Joubert në 2013.

“Thjesht tregon se nëse këtyre kafshëve u jepet gjysma e shansit për të vazhduar, ato ende mund të krijojnë një ekzistencë, dhe kjo është goxha e mahnitshme,” thotë Braczkowski. “Janë gjëra heroike.

(Kosova Sot Online)