Momenti kur 15 ndërtesa shumëkatëshe bëhen “rrafsh me tokë”

  • E.K /
  • 30 August 2021 - 15:01
 Momenti kur 15 ndërtesa shumëkatëshe bëhen “rrafsh me tokë”

Disa pamje që janë shfaqur së fundmi thuhet se tregojnë 15 ndërtesa të larta të shndërruara në pluhur nga shpërthimet masive në Kunming, kryeqyteti i Provincës Yunnan të Kinës.

Sipas mediave të huaja, të premten, 15 kulla të larta që ishin pjesë e projektit të Fazës II të Qytetit Liyang Star dhe kishin mbetur të papërfunduara për tetë vjet u shkatërruan me eksploziv.

Prishja, e parë nga dhjetëra mijëra shikues, zgjati 45 sekonda për të “fshirë” 1 miliard juan kinez (154 milionë dollarë) pronë.

Sipas Xinhua News shtetërore kineze, 4.6 ton eksploziv u vendosën në 85,000 pika shpërthimi në ndërtesa.

Në ditën e shpërthimeve, rreth 2,000 familje që përbëjnë më shumë se 5,300 njerëz u evakuuan.

Siç thuhet më tej, ndërtimi i 15 kullave në pronën 340 hektarë filloi nga Kunming Xishan Land and Housing Development and Operation (Group) Co. në vitin 2011. Projekti u nda në katër parcela të identifikuara si A1, A2, A3 dhe A4.

Sidoqoftë, për shkak të mungesës së kapitalit, Yunnan Tin Industry Real Estate Development and Management Co. mori përsipër projektin në vitin 2012. Për shkak të faktorëve të ndryshëm, ndërtimi u ndal përsëri në vitin 2013.

Megjithëse puna vazhdoi në ndërtesat në A2 dhe përfundoi në 2015 (një vit pas planit), puna në 15 strukturat në A1, A3 dhe A4 nuk rifilloi kurrë. Qeveria u përpoq të rifillonte projektin duke e listuar atë në Shkëmbimin e të Drejtave të Pronës në Provincën Yunnan.

Ndërkohë, më 29 dhjetor 2020, Yunnan Honghe Real Estate Co bleu të drejtat për të marrë përsipër projektin.

Pas kësaj, ndërtesat u listuan për shembje sepse zhvillimi nuk mund të përmbushte më kërkesën e tregut dhe periudha e gjatë e neglizhencës kishte lejuar që uji i shiut të dëmtonte themelet e ndërtesave, duke shkaktuar dëme të pariparueshme, përcjell Telegrafi,

Zona e shpërthimit mbuloi një sipërfaqe prej rreth 500,000 metra katrorë, e cila sipas Liberty Times është zona më e madhe e shpërthimit të tillë të shkatërrimit në Kinë deri më tani.

https://fb.watch/7IzZJHRLIK/

(Kosova Sot Online)