Zëdhënësi i BE-së: Të dyja palët janë përgjegjëse për uljen e tensioneve në veri

  • E.K /
  • 27 shtator 2021 - 14:18
Zëdhënësi i BE-së: Të dyja palët janë përgjegjëse për uljen e tensioneve në veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha sot se Bashkimi Evropian është e qartë në mesazhin e saj se de-përshkallëzimi është fjala kyçe për situatën aktuale midis Beogradit dhe Prishtinës, por edhe në vlerësimin se të dyja palët janë përgjegjëse për uljen e tensioneve.

Në konferencën e rregullt për shtyp të KE -së, Stano theksoi se hapi i parë pozitiv në zgjidhjen e situatës në Kosovë do të jetë ardhja e palëve në Bruksel.

“Në vend që të reagoni në mënyrë të njëanshme ose të përfshiheni në provokime, ju duhet të përdorni një platformë dialogu për të zgjidhur të gjitha çështjet e hapura. Dialogu nuk dështoi sepse ne besojmë se në fund do të jetë e mundur që të dyja palët të bien dakord, dhe ne jemi këtu për t’i ndihmuar ata në këtë, “tha Stano.

Ai shtoi se BE -ja ka qenë “e angazhuar fuqishëm” në përpjekjet diplomatike në të gjitha nivelet që nga fillimi për të qetësuar situatën në Kosovë, si në terren me Beogradin dhe Prishtinën, ashtu edhe me partnerët ndërkombëtarë.

Stano konfirmoi se kreu i diplomacisë së BE -së, Giuseppe Borell, foli sërish në telefon dje me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

(Kosova Sot Online)