Haxhiu dhe kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë flasin për vettingun në sistemin e drejtësisë

  • E.K /
  • 05 October 2021 - 14:52
Haxhiu dhe kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë flasin për vettingun në sistemin e drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, sot ka zhvilluar një takim me kryeparlamentaren e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Lindita Nikolla.

“Ky takim vjen sipas agjendës së planifikuar për disa takime radhazi që ministrja e Drejtësisë po zhvillon gjatë kësaj jave në Republikën e Shqipërisë, duke u fokusuar në institucionet e sistemit të drejtësisë dhe organeve të dala nga reforma në drejtësi”, thuhet në njoftim.

Haxhiu shprehu kënaqësi për takimin dhe i uroi mbarësi kryeparlamentares Nikolla, në punët si kryetare e Kuvendit.

Po ashtu, ministrja Haxhiu vlerësoi rolin e Kuvendit për vettingun në sistemin e drejtësisë.

“Nga ana tjetër, kryetarja e Kuvendit, Nikolla falënderoi ministren për urimet dhe shprehu mbështetjen për forcimin dhe zgjerimin e bashkëpunimit mes Kuvendit të Shqipërisë dhe institucioneve vendore në Kosovë”, thuhet në njoftim.

Ministrja Haxhiu gjithashtu takoi kryesuesen e Komisionit të ligjeve, Klotilda Bushka, me të cilën bashkëbiseduan mbi përparësitë, mësimet dhe sfidat e reformës në drejtësi në Shqipëri dhe vizionin e ministres.

Haxhiu në nismat e ndërmarra e në planifikim në kuadër të reformës në drejtësi në Kosovë.

(Kosova Sot Online)