5 pacientë në gjendje të rëndë/ Kjo është gjendja e të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

  • E.K /
  • 10 tetor 2021 - 13:20
 5 pacientë në gjendje të rëndë/ Kjo është gjendja e të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se 102 pacientë janë në trajtim në spitalet rajonale dhe QKUK për shkak të COVID-19.

Prej tyre sipas SHSKUK’së, 5 janë në mjekimin intensiv në gjendje të rënduar shëndetësore, ndërsa 66 janë me oksigjenoterapi.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 23 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 8 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 19 pacientë post-covid-19

Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 3 pacientë

Spitali i Prizrenit, 11 pacientë

Spitali i Gjakovës, 4 pacientë

Spitali i Gjilanit, 11 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 9 pacientë

Spitali i Ferizajt, 14 pacientë

(Kosova Sot Online)