105-vjeçarja arrin rekord botëror në vrap, por prapë nuk është e lumtur/ Çfarë e shqetëson?

  • E.K /
  • 15 November 2021 - 11:58
105-vjeçarja arrin rekord botëror në vrap, por prapë nuk është e lumtur/ Çfarë e shqetëson?

105-vjeçarja Julia Hawkins vendosi një rekord botëror në vrap në garën 100 metra, por përsëri nuk është e lumtur.

E konsideruar si “Uragani Hawkins”, Hawkins mori pjesë në garat ‘Louisana Senior Games’, gara të ndara në kategori duke filluar nga mosha 50-vjeçare e sipër në SHBA dhe vendosi një rekord botëror.

Koha e saj shënoi 1:02:95, një rekord për gratë në kategorinë e saj.

Megjithatë, kur dikush e pyeti nëse ishte e lumtur, ajo u përgjigj shkurt me “Jo”.

Arsyeja ishte sepse donte ta mbyllte garën në më pak se 1 minutë.

Mësuesja në pension nuk është e panjohur për atletikën.

Ajo filloi të garonte në ‘National Senior Games’ kur ishte 80 vjeç për çiklizëm dhe fitoi disa medalje ari, por më pas u tërhoq sepse nuk kishte asnjë njeri në moshën e saj për të konkurruar.

Ajo thotë se i pëlqen të vrapojë dhe të jem frymëzim për të tjerët.

E moshuara shtoi se do të vazhdojë të vrapoj për aq kohë sa të mundet dhe mesazhi i saj për të tjerët është që duhet të qëndrojnë aktivë nëse duan të jenë të lumtur me kalimin e moshës.

Ajo filloi të garonte në Lojërat Kombëtare të Seniorëve kur ishte 80 vjeç, e specializuar në provimet e çiklizmit dhe fitoi disa medalje ari.

Ajo përfundimisht i dha fund karrierës së saj në çiklizëm duke thënë se “nuk kishte asnjë njeri në moshën time për të konkurruar”.

Kur ajo mbushi 100 vjeç, ajo filloi të vraponte. Në vitin 2017 ajo vendosi rekordin botëror në 100 metra për femrat mbi 100 vjeç me kohën 39:62.

Kur rekordi i saj u thye në shtator nga Diane Friedman, Hawkins vendosi të konkurronte në një kategori të re të moshës.

Dua rrallë maskohet në daljet e saj publike dhe këtë herë e çoi veshjen e saj në një tjetër nivel.

(Kosova Sot Online)