Rënie e çmimeve të naftës për shkak të shfaqjes së llojit të ri të koronavirusit

  • E.K /
  • 29 November 2021 - 14:02
Rënie e çmimeve të naftës për shkak të shfaqjes së llojit të ri të koronavirusit

Çmimi i një fuçie në bursën e Londrës javën e kaluar ra me rreth 8 për qind, në 72,72 dollarë, ndërsa në SHBA për 10,4 për qind ose 68,15 dollarë.

Kjo është java e pestë radhazi që çmimet kanë rënë, gjë që nuk është parë që nga marsi i vitit të kaluar dhe është pasojë e rënies së madhe të së premtes pas lajmit për shfaqjen e një varianti të ri të koronavirusit, të quajtur “omicron”. Vetëm të premten, çmimet e fuçisë u ulën në më shumë se 11 për qind, rënia e tyre më e madhe ditore që nga prilli i vitit të kaluar, në nivelet më të ulëta në më shumë se dy muaj.

Deri të premten, çmimet e naftës dukej se thyenin serinë negative katër-javore, por ranë përsëri me më shumë se 10 dollarë pasi tregu u trondit nga lajmi se një variant i ri i koronavirusit me një sërë mutacionesh është identifikuar në Afrikën e Jugut.

Dyshohet se varianti omicron mund të jetë rezistent ndaj vaksinave dhe më ngjitës se variantet e mëparshme të virusit.

Si rezultat, shumë vende, duke përfshirë BE-në, Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Brazilin, kanë njoftuar kontrolle më të forta të udhëtimit për gjashtë vende të Afrikës së Jugut.

E gjithë kjo mund të ngadalësojë rimëkëmbjen e ekonomive nga kriza dhe të shkaktojë një rënie të kërkesës për naftë.

(Kosova Sot Online)