Nis votimi, mbështetësit e Berishës votojnë Referendumin për shkarkimin e Bashës

  • E.K /
  • 18 December 2021 - 10:00
Nis votimi, mbështetësit e Berishës votojnë Referendumin për shkarkimin e Bashës

Kjo e shtunë është vendimtare përsa i përket situatës së krijuar në Partinë Demokratikë kohët e fundit e cila duket se është ndarë në dy kampe, në ato që mbështesin kryetarin Lulzim Basha dhe nga ana tjetër përkrahësit e ish liderin Sali Berisha.

Pas Kuvendit të 11 dhjetorit mëngjesin e sotëm ka nisur votimi në të Korçë, Dibër, Lezhë, Tiranë dhe në të gjithë qarqet e tjera për referendumin e miratuar nga Komisioni i Rithemelimit të PD-së një javë më parë për shkarkimin e kryedemokratit Basha.

Votimi për referendumin ka nisur në orën 08:00 deri më 17:00, ku mbështetësit e Berishës po votojnë për shkarkimin e kryedemokratit. Komisioni i Rithemelimit ka ngritur edhe Komisionin e Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale, që do të merret me drejtimin e procesit, ku kryetare do të jetë Albana Vokshi.

Ndërkohë nga ana tjetër në orën 11:00 në Pallatin e Kongreseve do të zhvillohet Kuvendi Kombëtar i thirrur nga kryedemokrati Lulzim Basha.

(Kosova Sot Online)