Vazhdon të rritet numri i pacientëve të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të COVID-19

  • E.K /
  • 11 janar 2022 - 10:33
Vazhdon të rritet numri i pacientëve të shtrirë në QKUK dhe spitale për shkak të COVID-19

Me rritjen e numrit të rasteve të infektuara me COVID-19 në Kosovë ka filluar të rritet edhe numri i pacientëve të hospitalizuar në klinikat COVID në QKUK dhe spitalet rajonale.

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovë ka bërë të ditur se sot në trajtim janë 19 pacientë me COVID-19 pozitiv dhe 23 që e kanë kaluar këtë virus.

Silas SHSKUK’së, me oksigjeno-terapi janë 14 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive nuk ka asnjë pacient.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 8 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 22 pacientë post-covid

Mjekimi Intensiv i Klinikës Infektive, nuk ka pacient

Spitali i Prizrenit, 2 pacientë

Spitali i Pejës, 5 pacientë

Spitali i Gjakovës, 4 pacientë

Spitali i Ferizajt, 1 pacient post-covid

(Kosova Sot Online)