Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

  • E.K /
  • 14 January 2022 - 13:25
Abdixhiku: LDK e sheh të papranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë

Kreu i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka dekalruar se e konsiderojnë të pa pranueshme mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovës.

Ai tutje ka deklaraur se Kushtetuta dhe ligjet e Kosovës janë të qarta sa i përket kësaj çështje dhe thekson se LDK-ja pret dhe mbështet respektimin e normave të Kushtetutës së Republikës së Kosovës në plotëni.

“Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh të papranueshëm mbajtjen e çfardo referendumi të një shteti tjetër në territorin e Republikës së Kosovës. Kushtetuta e Kosovës, ligjet e Kosovës dhe praktikat ndërkombëtare, janë të qarta në këtë drejtim. Prandaj ne presim dhe mbështesim respektimin e këtyre normave në plotni.”, ka shkruar Abdixhiku.

Ndryshe shtetet e QUINT-it dhe BE-ja po kërkojnë që Kosova të lejojë mbajtjen e referendumit të Serbisë në Kosovë.

(Kosova Sot Online)