Pas Prishtinës Escobar e Lajcak udhëtojnë për në Beograd, sot priten nga Vuçiq

  • E.K /
  • 02 February 2022 - 10:56
Pas Prishtinës Escobar e Lajcak udhëtojnë për në Beograd, sot priten nga Vuçiq

Pas qëndrimit tre ditor në Prishtinë, Emisarët Specialë të BE-së dhe ShBA-së, Miroslav Lajcak dhe Gabriel Escobar sot udhëtojnë drejt Beogradit ku do të takohen me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq.

Sipas Tanjug, Vucic do ta pres Emisarin e ShBA-së, Gabriel Escobar në ora 18:00 ndërkaq një orë më vonë do ta takojë veçmas Emisarin e BE-së, Miroslav Lajcak.

Escobar e Lajcak kanë bashkuar forcat për të çuar përpara mesazhin e ShBA-së dhe BE-së se Kosova e Serbia duhet të kthehen në dialog si forumi i vetëm për të negociuar normalizimin e marrëdhënieve.

(Kosova Sot Online)