Breshër i fortë në Kroaci, moti i keq kufizon qarkullimin rrugor dhe detar

  • E.K /
  • 07 February 2022 - 12:58
Breshër i fortë në Kroaci, moti i keq kufizon qarkullimin rrugor dhe detar

Një front i ftohtë e ka përfshirë Adriatikun. ka rënë breshër, ndërsa në lartësi më të larta ka rënë borë. Dalmacia është goditur nga reshjet e shiut mëngjesin e sotëm, ndërsa në pjesët veriore ka rënë breshër i fortë, shkruajnë mediat kroate.

Në disa pjesë të Kroacisë pati stuhi breshëri. Në malet më të larta ka nisur të bjerë borë.

Në veri të Adriatikut dhe në Dalmacinë veriore, temperaturat variojnë nga 8 në 12 ° C, dhe në jug deri në 16 gradë.

Në Adriatikun verior ka erë me borë. Ajo pasdite parashikohet se do të përhapet në të gjithë bregdetin dhe me shpejtësi mbi 100 km/orë. 

Për shkak të borës, parashikohen kufizime në qarkullimin rrugor dhe atë detar.

(Kosova Sot Online)