“Kandidatët për zgjedhjet e 6 marsit, mbështeten nga persona ‘non grata’”, Meta i përgjigjet Yuri Kim

  • E.K /
  • 23 February 2022 - 14:40
“Kandidatët për zgjedhjet e 6 marsit, mbështeten nga persona ‘non grata’”, Meta i përgjigjet Yuri Kim

Presidenti Ilir Meta këtë të mërkurë nga Durrësi ka  komentuar situa=ën politike në vend.

Meta në fjalën e tij ka sjellë në vëmendje zgjedhjet e 6 marsit ku ka theksuar se është ibindur se qytetarët në këto bashki do të dinë dhe janë në gjendje që të zgjedhin mundësinë më të mirë për to.

“Është kënaqësi që jam në Durrës dhe meqë jemi pranë datës 6 mars dua të theksoj se demokracia është vendosore dhe shpresoj që qytetarët kanë në dorë votën e tyre për të përmirësuar të ardhmen përmes një qeverisje sa më transparente dhe i ftoj të gjithë qytetarët e 6 bashkive që ta shfrytëzojnë këtë mundësi që u jep demokracia që nesër të kërkojnë llogari” , ka thënë Meta.

Ndërkohë në lidhje me deklaratën e ambasadores Yuri Kim se disa nga kandidatët janë të mbështetur nga persona të shpallur non grata, duke nënkuptuar rastin e kandidates së Durrësit Emirjona Sako që mbështetet nga Vangjush Dako.

“Jam i bindur që qytetarët e durrësit dhe të 5 bashkive të tjera do të zgjedhin me vullnetin e lirë kandidatët më me integritet që ushtrojnë me përkushtim vëmendjen ndaj komunitetit. Ajo që ne duhet të kërkojmë është një proces sa më transparent’, është shprehur ai..

Ndërkohë në lidhje me komisionin Hetimor Për Inceneratorët, Meta është shprehur se përgjegjësia e parë dhe e plotë në lidhje me këtë çështje u takon organeve të drejtësisë.

(Kosova Sot Online)