Rusia i kërkoi armë për luftën në Ukrainë? Vjen reagimi i parë nga Kina

  • E.K /
  • 14 March 2022 - 10:28
Rusia i kërkoi armë për luftën në Ukrainë? Vjen reagimi i parë nga Kina

Kina ka hedhur poshtë informacionet që po qarkullojnë së fundmi se Rusia i ka kërkuar armë për luftën në Ukrainë.

Lajmet dolën brenda natës dhe thuhej se Rusia i kishte kërkuar Kinës armë dhe ndihmë financiare pas pushtimit të Ukrainës.

Më herët, ambasada e Kinës në Uashington tha se nuk mund t’i konfirmonte këto pretendime, duke shtuar se mbështet të gjitha përpjekjet drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës.

Por tani, një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze ka pretenduar se këto pohime janë “dezinformata” që vijnë nga SHBA.

Lajmi u dha nga mediet e huaja. Skynews raportoi se Shtëpia e Bardhë ka shprehur shqetësime se Kina mund të veprojë kundër përpjekjeve perëndimore për të ndihmuar Ukrainën.

Më herët, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha se Kina do të përballet me pasoja nëse ndihmon Moskën.

(Kosova Sot Online)