Aktivistja serbe Kandiq: Prof. Fehmi Agani, politikani më i madh kosovar

  • E.K /
  • 17 March 2022 - 12:02
Aktivistja serbe Kandiq: Prof. Fehmi Agani, politikani më i madh kosovar

Aktivistja Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi e ka cilësuar Fehmi Aganin si politikanin më të madh kosovar.

Kandiq e ka publikuarnjë fotografi të Aganit me ish-kancelarin e Austrisë, Wolfgang Schüssel dhe publicistin Veton Surroi – atëherë po ashtu politikan.

“Prof. Fehmi Agani – politikani më i madh kosovar”, shkroi Kandiq në Twitter.

Fehmi Agani ishte sociolog dhe politikan i Kosovës, çmohej si prijësi mendor LDK-së në vitet ’90. E përfaqësonte LDK-në në bisedimet ndërkombëtare para luftës së Kosovës, por u vra nga forcat jugollave të sigurisë gjatë luftës.

Agani është nderuar me urdhrin Hero i Kosovës.

(Kosova Sot Online)