Qalaj: LDK-ja gaboi kur nuk dha nënshkrimet për dërgimin e Osmanit në Kushtetuese

  • E.K /
  • 14 April 2022 - 13:41
Qalaj: LDK-ja gaboi kur nuk dha nënshkrimet për dërgimin e Osmanit në Kushtetuese

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë sot se Lidhja Demokratike e Kosovës ka gabuar kur nuk i ka dhënë nënshkrimet për dërgimin e presidentes Vjosa Osmani në Kushtetuese për vendimin për shkarkim të kryetares së Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka.

Kjo pasi deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se qeveria Kurti deri më tani ka bërë katër shkelje të Kushtetutës.

E Qalaj tha se është mirë që LDK-ja i përmendi këto shkelje. Kjo pasi sipas tij, tri nga këto raste i ka dërguar në Kushtetuese, PDK-ja.

“Kjo ka qenë qartë një shkelje kushtetuese e vërtetuar edhe në raportet e BE-së dhe të Departamentit amerikan të shtetit”, ka thënë ai.

(Kosova Sot Online)