Rusët pretendojnë se kanë shkatërruar depon që strehonte armë amerikane dhe evropiane në Ukrainë

  • E.K /
  • 27 April 2022 - 11:58
Rusët pretendojnë se kanë shkatërruar depon që strehonte armë amerikane dhe evropiane në Ukrainë

Raketat ruse kanë bombarduar një depo armësh që strehonte armë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet evropiane, sipas deklaratës së Moskës.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se raketat e saj Kalibr shkatërruan depot në rajonin e Zaporizhzhia që përmbanin “një grumbull të madh armësh dhe municionesh të huaja të furnizuara për trupat ukrainase nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane”.

Dje, Rusia akuzoi Perëndimin se “po o hedh benzinë zjarrit” me dërgesat e armëve që nxisin konfliktin nëntë javor.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë përjashtuar dërgimin e forcave të tyre në Ukrainë, por Uashingtoni dhe aleatët e tij evropianë kanë furnizuar Kievin me sasi të mëdha armësh, duke përfshirë dronë, raketa anti-ajrore dhe antitank.

(Kosova Sot Online)