Gruaja ‘e vdekur’ troket arkivolin, gjatë funeralit të saj

  • E.K /
  • 05 May 2022 - 10:21
Gruaja ‘e vdekur’ troket arkivolin, gjatë funeralit të saj

Një funeral në Peru u ndërpre në mënyrë dramatike pasi “një trokitje” u dëgjua nga brenda një arkivoli.

Sipas medieve të huaja, familja e Rosa Isabel Cespedes Callaca ishte mbledhur në qytetin e Lambayeque për të bërë nderimet e fundit më 26 prill.

Bëhej fjalë për varrimin e Rosa që ishte përfshirë në një aksident të rëndë në rrugën Chiclayo-Picsi të rajonit.

Aksidenti i mori jetën kunatit të saj dhe aty u plagosën rëndë nipat e saj.

Ajo ishte shpallur ‘e vdekur’ pas përplasjes së tmerrshme dhe më vonë e ngarkuan në një arkivol përpara funeralit të saj.

Por kur të afërmit e saj ngritën strukturën prej druri mbi supet e tyre, ata filluan të dëgjonin tinguj të çuditshëm.

Ata ulën arkivolin dhe hapën kapakun për të gjetur një Rosa të dobët, por “që po i vështronte”.

Kujdestari i varrezave Juan Segundo Cajo tha: “[Ajo] hapi sytë dhe ishte duke djersitur. Shkova menjëherë në zyrën time dhe thirra policinë”.

Të afërmit e tronditur e dërguan më pas, edhe pse ende në arkivolin e saj, në Spitalin Referencial Ferrenafe në Lambayeque.

Pasi atje, Rosa u zbulua se kishte shenja të dobëta të jetës.

Por gjendja e saj u përkeqësua dhe ajo vdiq tragjikisht vetëm disa orë më vonë. 

(Kosova Sot Online)