Vjosa Osmani për Vuçiqin: Ka rëndësi edhe me kë rrethohesh, me ministrin e Millosheviqit

  • E.K /
  • 30 May 2022 - 13:26
Vjosa Osmani për Vuçiqin: Ka rëndësi edhe me kë rrethohesh, me ministrin e Millosheviqit

Presidentja Vjosa Osmani ka folur për rëndësinë e bashkëpunimit rajonal në Samitin për Demokraci të Europës Juglindore që po mbahet në Mal të Zi, ku po marrin pjesë edhe liderë të tjerë nga rajoni.

Por, Osmani në këtë samit tha se duhet të merret parasysh se edhe me kë rrethohesh.

“Bashkëpunimi rajonal është i rëndësishëm, por ka rëndësi edhe me kë rrethohesh. Nëse dikush ka qenë ministër i propagandës i Milosheviqit gjatë luftës në Kosovë, ka rëndësi. Nëse autorët nuk marrin përgjegjësi për krimet e kryera, ka rëndësi”, tha Osmani.

Nën hijen e agresionit rus në Ukrainë, ajo ka folur gjithashtu edhe për vuajtjet e popullit të Kosovës nga regjimi i Millosheviqit gjatë luftës së fundit.

“Ne kemi përjetuar luftë dhe gjenocid. Agresioni i Rusisë po teston institucionet dhe aleancën tonë. Neve po na bie ndërmend se liria dhe siguria nuk duhet asnjëherë të merren si të mirëqena”.

Në samit pjesëmarrës është edhe kryeministrit i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, si dhe i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak dhe ai i Britanisë së Madhe, Sir Stuart Peach.

(Kosova Sot Online)