Kina zemërohet pas paralajmërimit të Bidenit, dërgon 30 avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit

  • G.G /
  • 31 May 2022 - 12:03
Kina zemërohet pas paralajmërimit të Bidenit, dërgon 30 avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit

Tajvani thotë se 30 avionë luftarakë janë dërguar nga Kina në zonën e saj të mbrojtjes ajrore. Incidenti i së hënës shënoi inkursionin më të madh që nga janari. Ai erdhi disa ditë pasi presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi Kinën kundër pushtimit të Tajvanit dhe në të njëjtën ditë kur një zyrtar amerikan vizitoi ishullin për të diskutuar sigurinë me udhëheqësit, shkruan BBC.

Kina ka rritur frekuencën e misioneve të saj ajrore në muajt e fundit, duke pretenduar se ato janë stërvitje stërvitore. Lëvizje të tilla kanë zemëruar Tajvanin dhe kanë rritur tensionet në rajon.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur, të cilën mund ta marrë me forcë nëse është e nevojshme.  Një ADIZ është një zonë jashtë territorit të një vendi dhe hapësirës ajrore kombëtare, por ku avionët e huaj ende identifikohen, monitorohen dhe kontrollohen në interes të sigurisë kombëtare. Është vetëdeklaruar dhe teknikisht mbetet hapësirë ​​ajrore ndërkombëtare.

Tajvani ka raportuar për më shumë se një vit se aeroplanët kinezë kanë fluturuar në ADIZ-in e tij, duke e quajtur atë luftë të “zonës gri” që synon të testojë reagimin e tyre ushtarak dhe t’i lodhë ato.

Biden ka deklaruar se Kina ishte “tashmë duke flirtuar me rrezikun tani duke fluturuar kaq afër” në Tajvan dhe lëshoi ​​​​paralajmërimin e tij më të fortë për Kinën deri më tani, duke thënë se SHBA do të ishte e gatshme t’i përgjigjej ushtrisë nëse Pekini do të pushtonte ishullin.

(Kosova Sot Online)