S’ka kuorum për projektligjin për pagën minimale, deputetët e opozitës thirrin “marre” gjatë votimit

  • E.K /
  • 06 June 2022 - 13:05
S’ka kuorum për projektligjin për pagën minimale, deputetët e opozitës thirrin “marre” gjatë votimit

Në Kuvendin e Kosovës nuk ka pasur kuorum që projektligji për pagën minimale të miratohet në lexim të parë.

“Vetëm 51 deputetë kanë votuar për këtë projektligj. Kuvendi nuk ka pasur kuorum për vendimmarrje”, tha kryeparlamentari Glauk Konjufca.

Deputetët opozitarë thirrën “marre” kur deputetët e mazhorancës i ngritën duart për të votuar PRO miratimit të këtij projektligji.

Veteranët e UÇK-së u mblodhën te dyert e Kuvendit dhe po tentojnë të futen brenda. Ata po protestojnë në kryeqytet që nga ora 10:00.

Pika e parë e seancën së sotme të Kuvendit është e papranueshme për ta. Veteranët ndihen të indinjuar që Qeveria i la jashtë projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që e përcaktojnë shumën e pagës minimale.

(Kosova Sot Online)