Stuhi, shi e shkarkime rrufesh, parashikimi i motit për sot

  • S.A /
  • 25 June 2022 - 08:11
Stuhi, shi e shkarkime rrufesh, parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot në vend.

Sipas IHMK’së, në vikend do të ketë mot jostabil me shi, shkarkime rrufesh e stuhi lokale.

“Do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm. Të premten mot më stabil derisa në vikend sërish mot jostabil me shi, shkarkime rrufesh dhe stuhi lokale. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-16 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-30 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi perëndimit dhe veriperëndimit”, thuhet në njoftim.

Instituti ka treguar edhe për stuhinë që ka përfshirë fshatin Babush të Lipjanit, ku janë shkaktuar dëme të konsiderueshme.

Image

(Kosova sot Online )