Abdixhiku e refuzon ftesën e Kurtit për diskutim rreth vettingut – e “jep kontributin në Kuvend”

  • E.K /
  • 29 June 2022 - 11:59
Abdixhiku e refuzon ftesën e Kurtit për diskutim rreth vettingut – e “jep kontributin në Kuvend”

Sot, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me kreun e PDK-së, Memli Krasniqi, me të cilin kanë biseduar për procesin e Vettingut. Kurti në takim do ta presë edhe kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, mirëpo jo edhe atë të LDK-së, Lumir Abdixhiku.

Sipas Zyrës për Komunikim Publik të Kryeministrisë, nga LDK kanë deklaruar se “do të japin kontributin e tyre në Kuvendin e Kosovës”.

Këto takime, sipas ZKM-së, organizohen me qëllim të njoftimit rreth procesit të vettingut, koordinimit të përbashkët dhe përfshirjes së gjithë akterëve.

“Me qëllim të njoftimit të mëtejmë lidhur me këtë proces, koordinimit të përbashkët dhe përfshirjes së gjithë akterëve, Kryeministri Kurti u ka bërë ftesë krerëve të partive parlamentare të opozitës: Partisë Demokratike të Kosovës, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka konfirmuar takimin me Kryeministrin Kurti, ndërsa nga Lidhja Demokratike e Kosovës kanë deklaruar se do të japin kontributin e tyre në Kuvendin e Kosovës”, thuhet në komunikatë.

(Kosova Sot Online)