“A do t’i kërkoni falje familjes së Khashoggit?”, Biden dhe princi saudit përballen me pyetje të sikletshme

  • G.G /
  • 16 July 2022 - 13:17
“A do t’i kërkoni falje familjes së Khashoggit?”, Biden dhe princi saudit përballen me pyetje të sikletshme

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, përkundër kritikave, udhëtoi drejt Arabisë Saudite për t’u takuar me princin e kurorës saudite, Mohammed bin Salman.

Biden tha se po shkon atje për të rindërtuar marrëdhëniet, pasi kishte premtuar më parë se do ta bënte vendin një pariah* për të drejtat e njeriut.

Ai tha se e kishte bërë të qartë se vrasja e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në vitin 2018 ishte e një “rëndësie jetike për mua dhe Shtetet e Bashkuara”.

Për këtë në fund të takimit të tyre gazetarët prezentë ia drejtuan disa pyetje që s’iu pëlqyen liderëve.

Një reporteri i NBC News, Peter Alexander, me ton të lartë pyeti: “Jamal Khashoggi, a do t’i kërkosh falje familjes së tij?”.

Princi Mohammed dhe Biden e injoruan pyetjen.

Po ashtu, edhe Bidenit iu drejtuat një pyetje për zotimin e tij të para disa viteve.

Gazetarja pyeti: “President Biden a është Arabia Saudite ende një pariah”.

As kjo pyetje s’mori përgjigje.

*Pariah do të thotë përjashtim. Në bazë të historisë pariah është një pjesëtar i një kaste të ulët të Indisë Jugore.

https://twitter.com/nytimes/status/1548044760870297600?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1548044760870297600%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fa-do-ti-kerkoni-falje-familjes-se-khashoggit-biden-dhe-princi-saudit-perballen-me-pyetje-te-sikletshme%2F

(Kosova Sot Online)