Ramush Haradinaj thirrje BE’së, dorëzoje portofolin – dialogu të zhvendoset në Shtëpinë e Bardhe

  • E.K /
  • 19 August 2022 - 12:56
Ramush Haradinaj thirrje BE’së, dorëzoje portofolin – dialogu të zhvendoset në Shtëpinë e Bardhe

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që Bashkimi Evropian ta dorëzojë procesin e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë në duart e Shtëpisë së Bardhë. Një reagim i tillë i kreut të AAK-së vjen pas mungesës së progresit në takimet e djeshme në Bruksel që zgjatën për orë të tëra.

Haradinaj ka thënë se është momenti i duhur që të ndodh një gjë e tillë, dhe që presidenti Joe Biden të merret me procesin që duhet të çojë në marrëveshje finale dhe njohje reciproke.

“Zbatimi i rendit dhe ligjit në tërë vendin, duhet të ndodh në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës.

Dialogu i deritashëm nuk guxon të zbehet e të rikthehemi prapë të flasim për të njëjtat tema.

Amerika kësaj here i dha shtytje procesit të udhëhequr nga BE dhe ndihmoi dhe e riktheu normalitetin në raportet Kosovë-Serbi.

Duke i shprehur mirënjohje Bashkimit Evropian për lehtësimin e dialogut, është momenti i duhur që BE ta dorëzojë portfolion te Presidenti Biden, për marrëveshjen finale për njohje reciproke Kosovë – Serbi”, ka shkruar Haradinaj.

(Kosova Sot Online)