Ky është njeriu që vrau gjashtë persona në Walmart

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 16:40
Ky është njeriu që vrau gjashtë persona në Walmart

Një "manifest" rrëqethës është gjetur në celularin e sulmuesit të Walmart, Andre Bing, në të cilin ai dyshohet se ka paraqitur motivin e tij për të shtënat masive tmerruese që lanë të vdekur gjashtë kolegë të punës dhe të paktën gjashtë viktima të tjera të plagosur, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Një burim i zbatimit të ligjit i tha 10 On Your Side se, në dokument, Bing, 31 vjeç, përshkroi se ishte "i mërzitur" për një ndryshim të fundit në statusin e punësimit dhe u ankua se po "ngacmohej" nga kolegët e tij.

Zyrtarët nuk e kanë konfirmuar ekzistencën e manifestit dhe ende nuk kanë zbuluar motivin e masakrës së të martës mbrëma.

Megjithatë, disa nga kolegët e Bing në dyqanin në Chesapeake, Virxhinia, kanë folur për të zbuluar se ai kishte shumë "çështje" me anëtarët e tjerë të stafit dhe kishte shfaqur sjellje kërcënuese në prag të të shtënave, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Joshua Johnson, një ish-punonjës i Walmart, i cili punoi si punëtor mirëmbajtjeje në dyqan deri në vitin 2019, tha se 31-vjeçari kishte dhënë një paralajmërim rrëqethës se çfarë mund të bënte nëse humbte ndonjëherë punën.

“Ai tha se nëse do të pushohej ndonjëherë nga puna, do të hakmerrej dhe njerëzit do të kujtonin se kush ishte ai”, tha Johnson për CNN.

Një tjetër ish-punonjës, i cili ka punuar me të armatosurin e dyshuar në dyqan nga viti 2015 deri në 2018, zbuloi se ishte paranojak që qeveria e shikonte atë.

“Ai gjithmonë thoshte se qeveria po e vëzhgonte. Ai nuk i pëlqente mediat sociale dhe mbante shirit të zi në kamerën e telefonit. Të gjithë gjithmonë mendonin se diçka nuk shkonte me të”, tha Shaundrayia Reese.

“Nuk i pëlqente të regjistrohej. Ai ishte gjithmonë i frikësuar se qeveria po e dëgjonte.”

Një punonjëse e Walmart që i mbijetoi të shtënave tha për 10 On Your Side se ajo besonte se të shtënat ishin planifikuar sepse autori dihej se kishte "çështje" me menaxherët e tjerë në degë.

Ai u duk se synonte menaxherët e tjerë dhe u dëgjua duke qeshur në një moment gjatë sulmit, pohoi ajo.

(Kosova Sot Online)