NATO mbështet anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 21:55
NATO mbështet anëtarësimin e ardhshëm të Ukrainës

Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s një ditë, është zotuar aleanca në një takim dy-ditor në Rumani. Grupi gjithashtu premtoi më shumë ndihmë për Ukrainën për ta ndihmuar atë të luftojë forcat ruse, duke përfshirë ndihmën dimërore dhe artilerinë.

Premtimet vijnë ndërsa Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken u takua me ministrat e jashtëm të NATO-s në kryeqytetin e Rumanisë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, Bukuresht, për të mbledhur mbështetjen e nevojshme urgjentisht për të kundërshtuar bombardimin e Moskës ndaj infrastrukturës jetike të energjisë të Ukrainës.
“Dera e NATO-s është e hapur”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ai këmbënguli se "Rusia nuk ka të drejtën e vetos" për vendet që bashkohen, duke vënë në dukje hyrjen e fundit të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi në aleancën e sigurisë, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin "do të marrë Finlandën dhe Suedinë si anëtarë të NATO-s". Fqinjët nordikë aplikuan për anëtarësim në prill, të shqetësuar se Rusia mund t'i shënjestrojë ata më pas.

"Ne qëndrojmë pranë kësaj, gjithashtu, për anëtarësimin e Ukrainës," shtoi ai.

(Kosova Sot Online)