Zyrtare : Dejan Pantiqit i ndryshohet masa e sigurisë, nga paraburgimi në arrest shtëpiak

  • S.A /
  • 28 December 2022 - 12:36
Zyrtare :  Dejan Pantiqit i ndryshohet masa e sigurisë, nga paraburgimi në arrest shtëpiak

Ma në fund, Gjykata Themelore në Prishtinë ka konfirmuar se ish-policit serb, Dejan Pantiq, i është ndryshuar masa e sigurisë. Pantiqit, që ndodhej në paraburgim, tashmë i është ndryshuar masa e sigurisë në arrest shtëpiak, shkruan "Kosova Sot Online".

Lajmin  e konfirmoi zëdhënësja e Gjykatës në Prishtinë, Mirlinda Gashi.

Ajo tha se ky ndryshim është bërë me kërkesë të Prokurorisë Speciale.

“Ka qenë kërkesë e Prokurorisë Speciale që masa e sigurisë t’i ndryshohet nga paraburgim në arrest shtëpiak dhe gjykata ka aprovuar këtë ndryshim”, tha Gashi.

Pantiq u arrestua nën dyshimet për përfshirje në sulme kundër zyrtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës dhe atyre policorë. Arrestimi i Pantiqit u bë shkas që serbët në Veri të vendosin barrikada nëpër rrugë.

(Kosova Sot Online )