Lufta në Ukrainë: Putini mund të shpallë një valë të re mobilizimi gjatë ditës së sotme

  • S.A /
  • 18 January 2023 - 12:52
Lufta në Ukrainë: Putini mund të shpallë një valë të re mobilizimi  gjatë ditës së sotme

Vladimir Putin mund të shpallë një mobilizim të dytë të trupave për të zgjeruar ushtrinë e tij qysh sot, sipas një raporti të Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

Shtatorin e kaluar, Putin urdhëroi një mobilizim të pjesshëm në Rusi dhe ministri i Mbrojtjes i Kremlinit Sergei Shoigu tha se Rusia po planifikonte 300,000 rezervistë.

Ishte mobilizimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe dukej se ishte një hap që lufta e Moskës në Ukrainë nuk e kishte pritur.

ISW deklaron se zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka njoftuar se zoti Putin do të mbajë një fjalim në Shën Petersburg sot në përkujtim të 80-vjetorit të thyerjes së rrethimit nazist të Leningradit nga forcat sovjetike.

“Putinit i pëlqen të përdorë data simbolike për t’iu drejtuar popullit rus dhe disa blogerë rusë pro-luftës vunë në dukje se ai do të shfrytëzojë këtë mundësi për të shpallur mobilizim ose luftë me Ukrainën”, tha ISW.

“Inteligjenca ukrainase dhe perëndimore gjithashtu paralajmëruan vazhdimisht për përgatitjet e mobilizimit të Putinit të planifikuara për në mes të janarit”, thuhet më tej. /albeu

(Kosova Sot Online )